Skip to main content

Megatek Tarihçesi

1992 yılında kurulan Megatek kurumların bilgisayar iletişimi ihtiyaçlarını karşılamak üzere yazılım ve donanım üretmek hedefi ile kurulmuştur.

İlk ürünler: Modem ve Bilgi Bankası yazılımları

İlk ürünümüz tamamen kendi mühendislerimiz tarafından tasarlanan ve geliştirilen 2400 / 9600 ve 14400 raw hızlı müşteriye özel modemlerdir. Bu modemler Teletaş, Netaş, Siemens gibi telefon santrali üreticileri tarafından santrallerin bakımı için kullanılmıştır. Birçok ülkeye ürettiğimiz modemler ihraç edilmiştir. Ülkemizin ilk BBS sistemi olan İstanbul BBS'e destek vererek modem kullanımının ev kullanıcılarına da yayılması için adımlar atan firmamız online çalışan birçok veri bankası paketi tasarlamış ve geliştirmiştir. Bunların bazıları İstanbul Emniyet Müdürlüğü, infaz arananlar bilgi bankası, Birleşmiş Emlakçılar Emlak bilgi bankası, AGB Anadolu rating bilgi bankasıdır

Modem tasarımı ve imalatı

Bir yandan iletişim yazılımları geliştirirken bir yandan da ülkemizin ilk ve tek modemi olan ADAMODEM'i tasarladık ve imal ettik. Zamanın telekom operatörü PTT'ye, Netaş, Teletaş ve Siemens gibi devlere özel ürün tasarlayan ekibimiz Avrupa'ya modem ihracaatı da gerçekleştirdi.

MTX - MTONLINE

Megatek tarafından geliştirilen tek tuşla uzak bilgisayara veri transferi pakedi MTX uzun yıllar çok şubeli, acenteli firmaların merkez - şube arasındaki veri akışını gerçekleştirmiştir.

 

Yine Megatek'in ürünü olan uzaktan bakım ve eğitim paketi Mtonline birçok yerli yazılım üreticisi tarafından kullanılmıştır.

Veee Internet

Internet'in yaygınlaşmaya başladığı dönemde ülkemizin ilk ve tek Internet Servis Sağlayıcısı olan ODTÜ ile çalışmalar yapılarak ODTÜ Internet sistemini kullanan özel Linux çözümleri müşterilerimize sunulmaktadır. Megatek bugün halen 150 dan fazla kurumsal müşterisne Internet çözümleri sunmaktadır

GPS ve Jeoloji iletişim ile buluşuyor

Büyük 17 Ağustos depreminden 1 yıl önce firmamız Tübitak ile birlikte Marmara Bölgesini kapsayan bir sismograf haberleşme ağını kurmuştur. Bu ağ halen çalışmakta ve gerektikçe güncellenmektedir. Ayrıca Tübitak MAM Yer Bilimleri bölümü ile birlikte GPS sürekli gözlem ağı çalışmaları yapılmış ve konu ile ilgili kapsamlı bir proje oluşturulmuştur.

Kamu ile ilgili projeler ve çözümler

1996 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi için aranana kişilerin bilgilerinin depolandığı ve GSM üzerinden sorgulandığı, gezici birimlerin anında sorgulama yapabileceği bir yazılım Megatek - İEM ortaklığı ile geliştirildi. Yazılım zaman içinde gelişerek başka birimlerin de kullanabildiği bir yapıya geçti ve yaygınlaştı.

 

1997 yılında güvenlik sistemleri yazılımları ve donanımları üretmeye başlayan firmamız özel çözüm isteyen müşterilere standart paketler dışında yazılım ve donanım üretmektedir. Güvenlik sistemleri ile ilgili yazılım ve donanımlarımız günün teknolojik gelişmelerine uygun olarak revize edilmekte ve geliştirilmektedir. Güvenlik yazılımları firmamızın dağılmış veri tabanı uygulamaları tecrübesi ile birlikte müşterilere özel olarak değiştirilebilmekte ve her türlü ihtiyaca uygun şekle getirilmektedir.

 

Megatek hizmet sektörünün dışında özel amaçlı donanım tasarımı ve üretimi konusunda faaliyet göstermektedir. Tübitak, Türk Silahlı Kuvvetleri gibi kamu kurumları ve özel firmalar için müşteriye özel donanımlar tasarlanmış, geliştirilmiş ve üretilmiştir. Bunların açıklanabilir olanlarının bazıları insansız uçak navigasyon ve kontrol sistemi, yer hareketleri izleme ve bilgi aktarım sistemi, yandan taramalı sonar vinci, bina erişim kontrolü (kart, retina, parmak izi) gibi sistemlerdir.

Araç takip sistemi

Araç takip ve filo yönetim sistemleri donanımı ve işletim sistemleri, haberleşme protokolleri tarafımızdan geliştirilmiş ve üretilmiştir.

 

Sayısal harita sistemlerinin hazır altlıklar üzerine uygulanması, mevcut araç takip ve yönetim sistemine entegre edilmesi işlemleri gerçekleştirilmiştir.

Günümüz

Televizyonlar için yapılan birçok yarışma programının elektronik altyapıları ve yazılımları Megatek tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir.

 

Yine televizyon yarışma programları için kullanılan IVR sistemleri Megatek tarafından tasarlanmış, geliştirilmiş, uygulanmış ve yönetilmiştir.

 

Ülkemizdeki ilk Cisco tabanlı 10Gbps hızında yerel bilgisayar ağı tarafımızdan tasarlanmış ve uygulanmıştır.

 

IP tabanlı telefon santralı ve uygulamaları ile UMTH servisleri paketlenerek müşterilerimize sunulmuştur.

 

Halen 3 yüksek elektronik mühendisi, 2 elektronik mühendisi, 1 bilgisayar mühendisi, 1 makine mühendisi ve 1 maden mühendisi Megatek kadrosunda görev almaktadır. Tüm network mühendislerimiz sertifikalı Cisco, Checkpoint, Kaspersky, McAfee ve Websense uzmanıdır